Firmos atidarymas Lietuvoje

Galvojate kurti verslą, tik dar nežinote, kokios firmos atidarymas Lietuvoje jums būtų į naudą? Tuomet supažindinsime su pagrindinėmis teisinės formos įmonėmis, o tai padės jums lengviau išsirinkti bei atsidaryti verslą mūsų šalyje. Mūsų tautiečiai bei valstybėje gyvenantys kitos šalies asmenys dažniausiai renkasi vieną iš keturių juridinių verslo formų: individualią įmonę (IĮ), uždarąją akcinę bendrovę (UAB), viešąją įstaigą (VšĮ) arba mažąją bendriją (MB). Bet pastaruoju metu žmonės atsidaro UAB arba pereiną į šią formą, nes mažiau yra rizikuojama savo turtu. Tačiau stengsimės jums padėti išsirinkti optimaliausia variantą.

Pirma pakalbėkime apie individualią veiklą, ši forma suteikia neribotos atsakomybės teisę, tačiau tik vienam fiziniam asmeniui. Be to, jam negalima būti ir kitos firmos savininku, o kas blogiausia, kad nenusisekus verslui, asmuo atsako savo turtu už neįvykdytus įsipareigojimus. Be to individualią veiklą steigiant nereikia įstatinio kapitalo ir galite dirbti vienas.

Kodėl UAB firmos atidarymas Lietuvoje yra populiaresnis? Nes jis priešingai nei IĮ yra nors ir ribotos atsakomybės juridinė forma, tačiau čia nerizikuojama savo asmeniniu turtu. Tokios formos įmonės turi akcininkus, kurių skaičius kartais siekia iki 249 asmenų, kurie įneša pinigus į bendrovę, o jei kas nors atsitiktų įmonei, jie prarastu tik įneštą sumą ir ne daugiau. Tačiau steigiant tokios formos bendrovę reikia įstatinio kapitalo, kuris neturi būti mažesnis nei 3 000 eurų.

Kita, ne taip visų mėgstama, bet taip pat dažnai naudojama juridinio asmens forma — viešoji įstaiga arba trumpiau VšĮ. Tai dažniausiai ne pelno siekianti vyriausybinė arba nevyriausybinė organizacija. Veikianti viešai, kad patenkintų visuomenės interesus. Tokios firmos atidarymas Lietuvoje leidžia komercinę veiklą už kurią galima gauti lėšų bei prisitraukti rėmėjų. Tačiau gauta parama privalo būti skirta įmonės, organizacijos tikslams įgyvendinti.

Na ir galiausiai mažoji bendrija, kurią gali steigti vienas privatus juridinis asmuo. Čia įstatinio kapitalo nereikia, tačiau bendrijai gali priklausyti iki 10 fizinių asmenų, kurie privalo mokėti įnašus, kad veikla gyvuotų.

Taigi ir viskas, tokios yra pagrindinės įmonių formos Lietuvoje, kurios išties populiarios, tačiau pasirinkti kurią steigti, priklauso tik nuo veiklos specifikos ir plėtros planų ateityje.