Lietuva – durininkų kraštas

Kiekvienuose namuose durys užima itin svarbią vietą. Lietuviai – tikri profesionalai kokybiškų durų gamybos srityje, tad natūralu, kad mūsų krašte durys tokios svarbios ir joms skiriama tiek daug dėmesio. Kodėl mes mokame pagaminti geras duris, bet nesugebame statyti mašinų ar elektronikos? Panagrinėkime to priežastis.

Mediena

Viena iš svarbiausių priežasčių, kodėl Lietuva sugeba pagaminti ir net eksportuoti kokybiškas duris yra žaliavos. Tai kokybiška mediena. Durys gaminamos iš medžio, taip pat plokštės ir metalo. Tai priklauso nuo to, ar tai vidinės durys, ar lauko, šarvuotos, ar paprastos. Medienos mes turime sočiai, todėl galime gaminti bet kokius dirbinius iš medžio – baldus, žaislus ir net duris. Lietuvoje miškams ir jų atstatymui skiriama itin daug dėmesio, todėl nuolatos Lietuvos teritoriją sudaro tie 33 proc. miškų. Tebūnie jie tik jaunuolynai, tačiau akivaizdu, kad po 10-15 metų mūsų meistrai turės darbo.

Mediena, o ne cheminiu pagrindu pagaminti dirbiniai yra ir mados reikalas. Nesvarbu, kad kartais tai kur kas brangesnis malonumas. Kitas momentas – kaimyninių šalių gaminiai neturi labai gero įvaizdžio, tad renkamasi lietuviški gaminiai.

Statybos mastai

Lietuvoje akivaizdžiai juntamas statybos rinkos sujudimas. Statomi tiek daugiabučiai didžiuosiuose miestuose, tiek individualūs namai. O dar daugiau jų renovuojama. Durys keičiamos ne vienuose namuose, todėl pirkti jas yra kam čia, Lietuvoje. Tai durininkams yra tik į naudą, nes didžiąją dalį produkcijos galima realizuoti vietos rinkoje.

Statybų gausės ateityje, kaip ir renovuojamų būstų. Nesvarbios nei krizės, nei NT burbulai. Žmonėms reikia turėti gražius ir saugius namus.

Kriminogeninė situacija

Dėl saugumo. Liūdnai juokiamasi, kad norvegai išmoko rakinti duris tik dėl to, kad šią saugią šalį užplūdo lietuviai ir kiti imigrantai iš Rytų Europos. Deja, tai tiesa. Šioje šalyje durų pardavimai šoktelėjo labai staigiai. O kaip Lietuvoje?

Individualūs namai turi turėti šarvuotas ir patikimas lauko duris. Dėl to investuojama į masyvius ir gerus produktus. Daugiabučiuose taip pat kriminogeninė situacija yra įtempta, nes apvogti butą, kai kaimynas nepažįsta kaimyno yra labai paprasta. Durys tampa vienu iš pagrindinių būdų sulaikyti piktavalius. Aišku, žmonės supranta, kad signalizacija, kokybiška spyna ir visada veikiantis apšvietimas vagis atbaido kur kas dažniau. Jei labai norės – durys vargu ar sulaikys, tačiau kalba eina apie profesionalius nusikaltėlius. Mėgėjams ir vietiniams niekšeliams jos gali tapti rimtu iššūkiu.

Kokybės reikalavimai iš gamintojų taip pat turi didelę reikšmę šiai verslo sričiai. Daug investuojama į technologijas ir specialistų parengimą. Aišku, prie to prisideda ir ES fondų lėšos. Lietuviai yra konkurencingi gamintojai Europoje, nors su kaimynais lenkais darosi vis sunkiau ir sunkiau varžytis. Bet kuriuo atveju, Lietuvą vis dar galima vadinti durininkų kraštu. Tikėtina, kad situacija nepasikeis artimiausius dešimtmečius.